Hollandsk pragtroman om et liderligt og brutalt magtmenneske
Som landsmændene Vermeer og Rembrandt udmaler succesforfatteren Peter Buwalda i sin nye roman sylespidse og psykologisk dybdeborende portrætter af en række spændende mennesker.
”Otmars sønner” er saftig, sexet og sjov. Men især er bogen
en sleben psykologisk afdækning af den menneskelige drivkraft.
Læs mere
Dyster som Houellebecq, stor i slaget som Knausgård, fortalt som en stor amerikansk roman, men ærkeeuropæisk i ånden, sat i en tid med dystopisk natur og liderlige magtmennesker af en ny verden.
Peter Buwalda er en af de vigtigste hollandske forfattere lige nu, og første bind i hans trilogi er
forrygende læsning.
Læs mere
Fremragende.
Havde jeg kun ét ord til at beskrive den hollandske roman Otmars sønner, ville ordet være fremragende. Det er en opslugende roman om familiekomplekser, svigt, ambitioner, sex, olieindustri og alt derimellem.
Den vege Ludwig, levemanden Tromp og den hæmningsløse Isabelle er en trio af
den slags, stor litteratur er gjort af.
Otmars sønner er fremragende skrevet, og de 544 sider føles alt for kort. Det er de så heldigvis også, for Otmars sønner er første del af en trilogi, og jeg glæder mig så meget til næste bind, at jeg næsten overvejer at lære hollandsk på Duolingo for at kunne komme til at læse det tidligere!
Læs mere