Judaskysset
Hør uddrag

Judaskysset

Anna Grue

Politikens Forlag
Anna Grue kan sine sager – med Judaskysset befæster hun sin position som en af de p.t. bedst skrivende og professionelle danske krimiforfattere.  - Weekendavisen

Den 53-årige efterskolelærer Ursula Olesen har egentlig affundet sig med tanken om at være single resten af livet, da den unge, flotte Jakob Heurlin dukker op og fejer benene væk under hende. Ursula glemmer alle forsigtighedsregler og nyder sit livs mest stormende kærlighedsaffære – indtil hun en dag opdager, at både Jakob og hendes formue er væk. Ursula henvender sig til Dan Sommerdahl, der straks går i gang med en lang og overraskende efterforskning, som viser sig at have forbindelse til et bestialsk mord på en ung studerende. JUDASKYSSET er andet selvstændige bind i serien om Dan Sommerdahl.

Anna Grues anmelderroste krimiserie har solgt mere end 800.000 eksemplarer og er inspirationen bag TV 2-serien Sommerdahl. Bøgerne følger den skaldede reklamedirektør og amatørdetektiv Dan Sommerdahl, der ikke kan holde sig fra mysterierne i den hyggelige provinsby Christianssund, selv om politimanden Flemming Torp gør alt for at holde ham væk.

Anna Grue (f. 1957) er en af Danmarks mest læste forfattere. Hun debuterede i 2005 med spændingsromanen Noget for noget, der indbragte hende Det Danske Kriminalakademis debutantpris. Året efter fulgte Det taler vi ikke om, og i 2007 udkom første bind i Dan Sommerdahl-serien. Derudover tæller Anna Grues forfatterskab novellesamlingen De andre, romanerne Italiensvej og De voksnes rækker samt krimiserien med amatørdetektiven Anne-Maj Mortensen.
Læs mere
Vælg udgave:
 e-bog (epub)
 lydbog (download)
 p-bog (paperback)
Belastning...
Link to Saxo
DKK 140.00
Sprog: Dansk
Sideantal: 368
ISBN: 9788740087826
Format: 145x220
Udk. 14. November 2023
10. udgave, 1. oplag
Indbinding: paperback
Forlag: Politikens Forlag
Downloads
TOP  ▲
Andre bøger af Anna Grue
Et spørgsmål om penge
Anna Grue
Et spørgsmål om penge er femte selvstændige bind i Anna Grues Læs mere
Kunsten at dø
Anna Grue
Kunsten at dø er tredje selvstændige bind i Anna Grues anmelderroste Læs mere
Sidste forestilling
Anna Grue
Vicepolitikommissær Pia Waage finder den kvinde, hun står for at skulle Læs mere
Den skaldede detektiv
Anna Grue
Den skaldede detektiv er fjerde selvstændige bind i Anna Grues Læs mere