Frantumaglia
Hør uddrag

Frantumaglia

Mit liv i ordene

Elena Ferrante

C & K
Her får vi endelig lov til at kigge med i skrivebordsskufferne hos den forfatter, der gav os Napoli-romanerne og flere andre højt elskede bøger. Over tyve års breve, essays, overvejelser og interviews samler sig til et unikt billede af en forfatter, som for mange er legemliggørelsen af, hvad det vil sige at elske det skrevne ord.

Her taler Ferrante åbent og frimodigt om, hvorfor hun som forfatter har valgt at træde om bag sine romaner og være anonym, om sine bekymringer og glæder over filmatiseringerne, om skriveblokeringer, om Italien, om moderskab og feminisme, barndom og fantasi. Resultatet er et spillevende, intimt selvportræt af en arbejdende forfatter. Læs mere
Vælg udgave:
 e-bog (epub)
 p-bog (indbundet)
Belastning...
Link to Saxo
DKK 149.00
Sprog: Dansk
Sideantal: 208
ISBN: 9788740051162
Format: ePub
E-bog Udk. 30. August 2018
Beskyttelse: Digital vandmærkning
Forlag: C & K
Omslagsgrafiker: Imperiet
Oversætter: Nina Gross
Anmeldelser og omtale
 
 
 
 
-  Litfix.dk, Julie Rasmine Larsen
”Frantumaglia tegner et billede af en yderst velformuleret og intelligent forfatter, som vi også kender det fra Napoli-romanerne, men Ferrante ikke bare skriver fantastisk, hun overvejer hvert er ords betydning og budskab, og har altid sine argumenter i orden, når forlagsfolk, pr-medarbejdere og journalister forsøger at få hende til at smide masken.” Læs mere
 
 
 
 
-  Alt godt fra skabet, Anne Poulsen
”Det er rigtig spændende at se et samlet billede af forfatteren, der her selv får lov til at sætte ord på, hvad hun mener og tænker, uden nogen kommer med sine teorier om, hvem Elena Ferrante er.”
 
 
 
 
-  Berlingske, Merete Reinholdt
”Der er så mange guldkorn og andre gode betragtninger omkring eksempelvis forfattergerningen, mordatter forhold, kvindelige kunstnere, sprog og selvfølgelig Ferrantes romaner, at denne rodebutik af en tekstsamling er en sand lille skattekiste … Ferrante er en intellektuel, belæst og begavet kunstner , der formår at parre det lette med det lødige. Uden at gå på kompromis med den kunstneriske kvalitet og sine egne idealer, skriver hun bøger, som rammer læsere verden over på grund af sprogligt overskud og indholdsmæssig genkendelighed.” Læs mere
Weekendavisen, Kathrine Tschemerinsky
”Indsigtsfulde refleksioner om liv og litteratur … Et værdifuldt supplement til et forfatterskab, som de fleste forbinder med romanserien om de to veninder Elena og Lila fra Napoli.”
Downloads
TOP  ▲
Andre bøger af Elena Ferrante
Det forsvundne barn
Det forsvundne barn er fjerde og sidste bind i Elena Ferrantes stort Læs mere
Historien om et nyt navn
Bind 2 i Elena Ferrantes romanserie om to geniale veninder fra Napoli.

Læs mere
Dem der flygter og dem der bliver
Bind 3 i Elena Ferrantes store serie om to veninder fra Napoli, Dem der Læs mere
Voksnes løgnagtige liv
Teenageren Giovanna bor i Napoli med sin velhavende familie. En dag finder Læs mere
Det lejlighedsvise indfald
En hjertevarm ugentlig hilsen fra en af vores allerstørste forfattere

Læs mere
Forladte dage
Forladte dage er historien om Olga, der uventet bliver forladt af sin Læs mere
Dukken der blev væk
Leda er midaldrende, fraskilt og for første gang i mange år alene, da Læs mere
Besværende kærlighed
Den fyrreårige Delia er rejst hjem til sin barndomsby Napoli for at deltage Læs mere
Min geniale veninde
Min geniale veninde er historien om to piger der vokser op i en fattig del Læs mere