Fra Libanon til Lærkevej
Hør uddrag

Fra Libanon til Lærkevej

Samtaler vi aldrig har haft

Abdel Aziz Mahmoud, Gitte Løkkegaard, Souad Taha

Politikens Forlag
Tv-værten Abdel Aziz Mahmoud kom til Danmark som knap to-årig og ville som barn bare være så dansk som overhovedet muligt – så hurtigt som muligt. Hans forældres historie og kultur var kun en belastning. Når hans mor serverede arabisk falafel, tiggede han om lasagne. Han gad heller ikke høre om sine bedsteforældre i Palæstina og borgerkrigen i Beirut, om sine forældres flugt eller familiens start i Danmark.

Nu skammer Abdel sig over, at han skammede sig. Han er flov, når han ikke kan svare på de mest almindelige spørgsmål om sin families oprindelse. Derfor har han bedt sin mor, Souad, om at fortælle ham alt. Om hendes egen og deres fælles historie.

Fra Libanon til Lærkevej – samtaler vi aldrig har haft er en ærlig bog fyldt med overraskelser og erkendelser, megen gråd og endnu mere latter. For første gang taler mor og søn sammen om alt det svære – fra krig til kærlighed. Og mens familiens historie folder sig ud, bliver det tillige et bevægende og tankevækkende indspark i den ofte skingre udlændingedebat. For både Souad og Abdel optræder i statistikkerne af mennesker med mellemøstlig baggrund, som politikerne ofte udråber til at være det største problem i Danmark.

Læs mere
Vælg udgave:
 e-bog (epub)
 lydbog (download)
Belastning...
Link to Saxo
DKK 149.00
Sprog: Dansk
Sideantal: 272
ISBN: 9788740050967
Format: ePub
E-bog Udk. 20. September 2018
Beskyttelse: Digital vandmærkning
Forlag: Politikens Forlag
Anmeldelser og omtale
 
 
 
 
 
 
-  Mellemlinjerne.dk
‘Fra Libanon til Lærkevej’ er en bog, der går lige i hjertet. Jeg har grint og grædt (og jeg har læst flere af kapitlerne to gange.) Jeg anbefaler den til alle!
 
 
 
 
 
 
-  Skrivepulten, Karin Hald
Jeg nød læsningen fra start til slut
 
 
 
 
 
 
-  Bookmeupscotty.dk
Souads beskrivelser er rørende, og hendes virkelighed serveres ufiltreret og med al den ægthed, kærlighed og taknemlighed, som man fornemmer er kernen i hendes sjæl. Bogen er et vedkommende bidrag til integrationsdebatten, og enhver bør åbne sit hjerte og sit hjem for familier som deres.
 
 
 
 
 
-  Out & About, Brian Kjær Capkan
Bogens generelle tone er let. Selv tunge emner serveres letlæseligt, og vi både griner og græder med Souad og Abdel. For der er meget at grine af, og meget at græde over. Og det lægger de ikke skjul på, men det bliver aldrig kvalmende. Tak for det.
 
 
 
 
 
-  The Secret Life of a Book Collector
Jeg grinte og græd, da jeg læste denne bog. Og det var hele tiden med dem.
Lektørudtalelse, Annemette Schønberg Johnsen
Letlæst og fuld af humor og varme, kærlighed, respekt og nærvær mellem mor og søn. Det er bl.a. en medrivende flugthistorie og en opløftende og inspirerende bog om integration, Souads formidling af dansk kultur til flygtninge er forbilledlig.
Downloads
TOP  ▲
Andre bøger af Abdel Aziz Mahmoud, Gitte Løkkegaard, Souad Taha
Nyhed
Livsmodig
I en åbenhjertig og uhøjtidelig samtale med Gitte Løkkegaard deler Læs mere
Hvor taler du flot dansk!
Et dynamisk, humoristisk og bevægende indspark i den skarpladte debat om Læs mere
Sukker
Nina Maria Løvbjerg er en selvsikker pige på 19 år, der ved lige præcis, Læs mere
MGP Missionen
Sammen med sin mor flytter Karl Højby Hansen til Nørrebro fra Hvide Læs mere
Knusklubben 4 - Forår og forsoning
Ursulas mor kommer hjem fra hospitalet, og Ursula får stadig sværere ved Læs mere
Knusklubben 3 - Tårer og bedrag
Milles mors nye kæreste er en kvinde, men moren er ikke klar over, at Læs mere
Knusklubben 1 - Lipgloss og løgne
Veninderne Mille, Ursula, Kamilah og Selma deler alt med hinanden. Eller Læs mere
Knusklubben 2 - Kys og hemmeligheder
Milles forældre er flyttet fra hinanden, men hun har ikke fortalt sine Læs mere