Et prik, der ændrede verden
Læs uddrag

Et prik, der ændrede verden

Bogen om vacciner

Johan Olsen

Politikens Forlag
Johan Olsen fortæller med stort fagligt overskud, hvordan malkepiger, syge høns og en muggen blomme blev nøglen til, at vi i dag kan slå en verdensomspændende pandemi ned med et lille prik.

Et prik, der ændrede verden – bogen om vacciner er Johan Olsens veloplagte bog om lægevidenskabens historie, der bl.a. byder på den farverige fortælling om, hvordan en sløset praktikants forglemmelser førte til opfindelsen af penicillin – den opfindelse, der i verdenshistorien har reddet flest menneskeliv. Vi skal også høre om, hvordan raske malkepiger satte Edward Jenner på sporet af, hvordan man kunne vaccinere imod kopper, der havde slået millioner af mennesker ihjel på verdensplan. Det var for øvrigt også Jenner, der fandt på ordet vaccine – på latin hedder en ko nemlig vacca (udtales vakka), så som en hilsen til koen Blossom, der havde hjulpet ham frem til hans opdagelser, opfandt Jenner ordet vaccine.

Sidste år blev historien om udviklingen af vacciner mere end aktuel, da vi pludselig stod over for en ny verdensomspændende pandemi, som med ét involverede hele Jordens befolkning i et kæmpemæssigt lægevidenskabeligt eksperiment.
Læs mere
Vælg udgave:
 e-bog (epub)
 lydbog (download)
 p-bog (hardback)
Belastning...
Link to Saxo
DKK 149
Sprog: Dansk
Spilletid: 1T 25M
ISBN: 9788740073867
Format: Download MP3
Lydbog udk. 01. November 2021
Indlæst af: Johan Olsen
Forlag: Politikens Forlag
Anmeldelser og omtale
Lektørudtalelse, DBC
Velskrevet, spændende, godt illustreret og højaktuel bog.
 
 
 
 
 
-  Blog.drustrup.dk
Højaktuel bog om, hvordan vaccinen blev opfundet og ændrede verdenshistorien for altid og på den måde har det været muligt at redde millioner af mennesker fra f.eks. kopper og polio – og senest covid-19. Fremragende formidling for børn fra omkring 10 år, men også for voksne. Giv den evt. til en vaccineskeptiker! Læs mere
Jyllands-Posten
Johan Olsen gør fortællingen om vaccinens historie til fascinerende læsning med sin vindende kombination af humor og alvor. Han forstår at forklare den svære videnskab på en lettilgængelig måde, så den er til at forstå for børn fra ca.
 
 
 
 
 
-  Ugeskrift for læger
Johan Olsen fortæller begejstret og velformuleret om, hvordan mennesket opfandt vaccinen.
Downloads
TOP  ▲
Andre bøger af Johan Olsen
Hvad er en prut? Hvad er en bussemand? - Læs selv-serie
En sjov, spændende og letlæst bog til børn, der lige er begyndt at læse Læs mere
Mennesket - Læs selv-serie
En sjov, spændende og letlæst bog til børn, der lige er begyndt at læse Læs mere
Bogen om verden
Hvordan er Jorden egentlig opstået? Har her virkelig været helt mørkt Læs mere
Hvad er et æg?
Johan Olsens nysgerrighedsvækkende og morsomme naturvidenskabelige Læs mere
Kompasnålen der bevægede sig
Johan Olsen fortæller sjovt og klogt om den gang for 200 år siden, da Læs mere