Alle med børn i højtlæsningsalderen kender situationen: Barnet vil have yndlingshistorien læst højt. Igen. Og lige så sjovt og hyggeligt, det kan være at genbesøge kendte universer, lige så udfordrende kan det være at læse den samme historie højt for 117. gang.
Én gang til! byder på en række gendigtninger, der vil vække både børns og voksnes interesse for de fortællinger, forfatterne selv har fået læst højt et utal af gange og nu har gendigtet med et personligt twist, en mere moderne pointe eller et glimt i øjet, der vender det hele lidt på hovedet.
Vi skal blandt andet møde Harry, der
er kommet i familiepleje, fordi kommunen hørte, han boede i et kosteskab, men nu er invitationen til Hogwart desværre gået tabt i posten. Vi skal høre eventyret om Arthur, sværdet i stenen og de beskidte underhylere, om Alice i skaterland, og så bliver vi heller ikke snydt for hverken gendigtninger af H.C. Andersen eller Astrid Lindgren.
En gang til indeholder:
Hugo - det lille havmonster af Camilla Wandahl
Alice i Skaterland af Merlin P. Mann
Arthur og sværdet i stenen eller historien om dengang ridder John fik som fortjent af Jeanette Varberg
Igendigtning af HC Andersens Noget af Sigurd Barrett
Henrik Potter og postvæsnets forbandelse af Thomas Skov
En ven i baghaven, en hyldest til Ronja Røverdatter af Mille Gori
Læs mere
Vælg udgave:
lydbog (download)
e-bog (epub)
p-bog (hardback)
Se flere forhandlere
DKK 220
Sprog: Dansk
Sideantal: 144
ISBN: 9788740075953
Format: 170x245
Udk. 28. September 2022
1. udgave, 1. oplag
Indbinding: Hardback
Tegner: Line Malling Schmidt
Indholdsgrafiker: Tramperiet
Forlag: Politikens Forlag