De stærke kvinder fra Matador
Hør uddrag

De stærke kvinder fra Matador

Christian Monggaard, Jacob Wendt Jensen

Politikens Forlag
Matador er verdens bedste tv-serie. Det er vi mange danskere, som ikke er et sekund i tvivl om. I denne bog mødes fire af seriens store stjerner – Ghita Nørby, Malene Schwartz, Kirsten Olesen og Sonja Oppenhagen – i en række spændende, morsomme og åbenhjertige samtaler.

Sammen fortæller de om deres liv med Matador, om arbejdet med de stærke karakterer, Ingeborg Skjern, Maude Varnæs, Agnes Jensen og Vicki Arnesen, og om hvordan indspilningerne af serien forløb. De beskriver samarbejdet med de to skabere, Lise Nørgaard og Erik Balling, og arbejdet med at finde ind til kernen af deres figurer.

Bogen er et unikt møde mellem de fire store skuespillerinder og giver et sjældent indblik i arbejdet bag kulisserne på den legendariske serie. Ikke mindst beretter de fire om, hvad Matador har betydet for dem hver især og deres øvrige og yderst flotte karrierer på scene, film og tv.
Læs mere
Vælg udgave:
 e-bog (epub)
 p-bog (indbundet)
Belastning...
Link to Saxo
DKK 320.00
Sprog: Dansk
Sideantal: 264
ISBN: 9788740084849
Format: 170x240
Udk. 31. October 2023
1. udgave, 1. oplag
Indbinding: Indbundet
Fotograf: Eddie Michel Azoulay
Forlag: Politikens Forlag
Omslagsgrafiker: Kenneth Schultz
Downloads
TOP  ▲
Andre bøger af Christian Monggaard, Jacob Wendt Jensen
Gasolin' - gudernes vilje
Jacob Wendt Jensen, Niels Ole Baadsgaard
Medlemmer fra Gasolin’ og kredsen omkring dem fortæller her med egne ord Læs mere