Bagelyst
Hør uddrag

Bagelyst

Annemette Voss Fridthjof

Politikens Forlag
Bagelyst indeholder 60 personlige bud på skønne kager af Annemette Voss, kendt fra og ikke mindst vinder af Den Store Bagedyst.

Annemettes bagelyst opstod på køkkenbordet hos hendes mormor som fem-årig. Siden da har hun bagt kager til den helt store guldmedalje, og hendes glæde ved de søde sager er kun vokset med årene. Med denne bog vil hun gerne inspirere, imponere og forføre kageelskere til selv at gå i gang med at bage små kunstværker, der alle er en både smagsmæssig, æstetisk og visuel nydelse, så glæden ved lækkert hjemmebag kan deles blandt endnu flere familier i de danske hjem.

Bogen indeholder en bred variation af klassisk bagværk, som er tilført ekstra twist for at skabe fornyelse og indbyde til mere frihed og leg hjemme i køkkenet. Opskrifterne er samtidig nøje udvalgt, så man både kan kaste sig over simpelt og mere kompliceret bagværk, alt efter tid, lyst og temperament.

Med sin baggrund indenfor arkitektur og design formår Annemette at sætte sit helt personlige og æstetiske præg på sine kager, der kreeres med nøje præcision og passion for håndværket. I bogen giver Annemette tips og tricks til, hvordan man selv når let og elegant i mål med kagerne, så selv den mest uerfarne bager får sin bagelyst vækket til live.

Langt de fleste af kagerne kan med stor glæde bages sammen med børn. Hos Annemette er børn altid velkomne i køkkenet, så kan det godt være at resultatet bliver lidt mere sjovt og finurligt, men det er kun med til at gøre bageglæden endnu større.

Læs mere
Vælg udgave:
 e-bog (epub)
Belastning...
Link to Saxo
DKK 99.00
Sprog: Dansk
Sideantal: 168
ISBN: 9788740016871
Format: ePub
E-bog Udk. 15. May 2014
Beskyttelse: Digital vandmærkning
Fotograf: Sif Meincke
Forlag: Politikens Forlag
Anmeldelser og omtale
 
 
 
 
 
-  louisesmadblog.dk
man får lyst til at gå i gang med at bage med det samme man åbner bogen
 
 
 
 
 
-  frkmuffin.blogspot.dk, Miss Muffin
Der er lige et par småting der halter, men generelt er det en virkeligt fin og hyggelig bagebog med masser af personlighed og spændende opskrifter.
spisestuen.dk
gennemsyret af hendes omhu og kærlighed til både smag og udseende
foodblogging.dk, Gitte
Bogen er super inspirerende og billederne i bogen giver kun endnu mere lyst til at skynde sig ud i køkkenet
tantesoed.blogspot.dk, Tante Sød
Bogen er spækket med det ene lækre foto efter det andet, lækkert grafisk sat op, og med gode forklaringer til alle opskrifter
ALT for damerne
Kagerne er smukke og viser, hvorfor Annemette vandt Bagedysten.
taenbid.dk
helt sikkert et musthave i en hver bageentusiasts kagebogssamling
sjovforborn.dk
Bagebogen her er en himmerigsmundfuld af de dejligste kageopskrifter! 
Sådan laver du roser af fondant
Vinderen af den store bagedyst viser, hvordan man laver roser af fondant.


Sådan overtrækker man en kage med fondant
Vinderen af Den store bagedyst 2013, Annemette Voss, viser her, hvordan man overtrækker en kage med fondant.
Sådan laver du fondant
Vinderen af Den store bagedyst 2013, Annemette Voss, viser her, hvordan man laver hjemmelavet fondant af skumfiduser. 
 
OPSKRIFT 
15 store skumfiduser (Haribo)
2 spsk citronsaft
1 spsk solsikkeolie
380 g flormelis
Lidt maizena til at rulle ud i
 
Når man arbejder med fondant, er det vigtigt at have det rette værktøj. Jeg anvender altid et målebæger, der tilsvarer 1 spiseskefuld præcist, en meget ren bordplade eller et plasticunderlag beregnet til fondant, en helt ren og glat kagerulle,
gode skarpe udstikkere og maizena majsstivelse til at rulle ud i.
Læs mere
Downloads
TOP  ▲
Andre bøger af Annemette Voss Fridthjof
Chokoladesucces
Annemette Voss Fridthjof, Iben Devantie
Kageeksperten og chocolatierens guide til at lykkes med fyldte chokolader, Læs mere
Kagebogen
Alle er vilde med kage, og man går aldrig galt i byen med at bage en helt Læs mere
Konfekt
Konfekt er små syndige mundfulde og indbegrebet af hygge. Denne bog Læs mere
Brødbogen
Brødbog til folk, der elsker godt brød, men som også tit har travlt. Læs mere
Julebag
Nu behøver man kun én bog for at sikre den gode julestemning, og for at Læs mere
Piece of cake
Man behøver ikke ty til færdigblandinger eller springe helt over ved at gå Læs mere
Kagekarma
Alt fra marcipan, fondant, chokolade og glasur til guld, glimmer, blomster, Læs mere