Hop til indhold

Tilbage til menuen

Nyheder

 

Nyheder

Søvnen og døden

Gidselforhandleren hos Købehavns Politi, Niels Bentzon, skulle have talt hende fra det. Talt hende fra at kaste sig i døden denne sommernat på Dybbølsbro. Men han kunne ikke. Og der ligger hun så. Midt på skinnerne med baghovedet knust og en kryptisk besked skrevet på hånden.

Men hvem er hun? Hvad drev hende til at springe ud fra broen? Nogen eller noget var efter hende – noget der fik hende til at foretrække døden frem for livet.Snart går det op for Niels Bentzon, at kvinden ikke er en psykisk syg stakkel men en solodanser på Den Kongelige Ballet der har været forsvundet i to døgn. Og mens København sveder og gør det næsten umuligt at trække vejret, smider obduktionen en ny bombe ind i sagen: Kvinden har tilsyneladende været druknet og er blevet genoplivet lige inden hun sprang.

Niels indser snart at han står overfor en sag, hvor både Thorvaldsens værker og et antikt græsk mysterium spiller en afgørende rolle. En sag, der kaster lange skygger ind i døden.

Søvnen og Døden er danske A. J. Kazinskis brag af en opfølger til den prisbelønnede bestseller Den sidste gode mand, der udkommer i mere end tyve lande.

http://www.litteratursiden.dk/anmeldelser/soevnen-og-doeden-af-aj-kazinsky

Om forfatteren:

A.J. Kazinski er et pseudonym for filminstruktøren og forfatteren Anders Rønnøw Klarlund og forfatteren Jacob Weinreich. A. J. Kazinski debuterede i 2010 med bestselleren Den sidste gode mand, der udkommer i mere end tyve lande, og fik Det Danske Kriminalakademis debutantpris 2010, og den prestigefyldte franske pris, Prix Relay, i 2011.

Indbundet
Udgiver Politikens Forlag
ISBN 9788740000658
Udgivelsesår 2012
Antal sider 494
Udgave 1
Format 237 x 155
Sprog dan
DKK 300

Anmeldelser

  • Ekstra Bladet

    Marie Louise Toksvig
    ******

    Kazinski fortæller sprudlende og intenst … Det lykkes faktisk at jonglere sjæl og sorg, liv og søgen uden at miste jordforbindelse, spænding eller nerve. Og det er ret godt gået.

  • Kulturkapellet.dk

    Kim Toft Hansen

    Et af de mest interessante danske bud på nybrud inden for en genre, der synes at oversvømme markedet … Døden indleder enhver krimi. Og søvnen vil du formentlig mangle, når du har taget hul på denne.

  • Berlingske

    Merete Reinholdt
    ******

    Det er elegant og uhyggeligt spændende komponeret, oven i købet med indlagt grundkursus i græsk filosofi.

  • Litteratursiden.dk

    Arne Larsen

    Elementært spændende, velskrevet og fermt konstrueret. Denne bog er et særdeles overbevisende og meget anderledes bud på en moderne krimi og lever til fulde op til forgængeren, ’Den sidste gode mand’.