Hop til indhold

Tilbage til menuen

Kogebøger

Kvinde, kend dine kul

Med grillhandsken på den ene hånd og et godt tag om grilltangen i den anden har jeg lavet en kogebog til kvinder, som har lyst til at opleve glæden ved at grille, men som lige skal overvinde sig selv.

Tilgangen til grillmaden er vendt på hovedet, præcist som mange kvinder kan lide det: Mens kød og fisk er det lækre tilbehør, er det grøntsagerne i form af skønne, lette, fyldige og cremede salater, der er i fokus. Samtidig indeholder bogen forslag til både desserter, drinks og snacks.

Der er fif til alle grilningens grundteknikker, først og fremmest optændingen, som ellers gør, at mange kvinder springer grillen over – uden at det bliver hverken kompliceret eller udstyrsorienteret.

Med Kvinde kend dine kul, i Tinas velkendte, uhøjtidelige stil med nemme, velsmagende og gennemarbejdede opskrifter kan du let gå hen og blive så vild med grill, at du vil nyde at stå på terrassen med et glas rødvin i hånden, mens manden hygger sig i køkkenet med grøntsagerne. Er der noget mere sexet end en mand, som ordner kartofler?

PS! Mænd må gerne smuglæse.

Hæftet
Udgiver Politikens Forlag
ISBN 9788756784986
Udgivelsesår 2008
Antal sider 205
Udgave 1
Format 246 x 180
Sprog dan
DKK 100