Hop til indhold

Tilbage til menuen

Kogebøger

KRÆS

Førstehjælp til familier med kræsne børn + 50 lækre opskrifter på retter der hitter

» af Lone Spliid

Børn, der rynker på næsen, når maden kommer på bordet, er hverdagskost i mange børnefamilier. Kræsenhed giver bekymrede forældre, anstrengte måltider og masser af urørt mad. Men førstehjælpen er nær med denne første bog på dansk, som tilbyder tips, tricks og 50 nemme opskrifter til familier med børn, der ikke spiser hvad som helst.

KRÆS er en kombineret ”kloge- og kogebog”. Første del beskæftiger sig med, hvad kræsenhed er for en størrelse, hvorfor den pludselig ned omkring 2-3 års alderen og bliver hængende til langt ind i skoletiden, og om kræsenhed kan forhindres. Det er her, man kan få svar på, hvordan man gør sin baby vild med spidskommen-kartoffelmos, og få styr på hvad en supersmager er.

Kogebogsdelen fylder resten af bogen og bugner med opskrifter, praktiske tips og tricks, der gør hverdagen med en kræsen mindreårig i huset lidt nemmere og meget sjovere. Her er kulinariske krumspring, som får listet sund mad i børn med sarte ganer. Her er genveje til alt det gode, der smager lige så godt som den foretrukne fastfood. Her er tips til, hvordan frugt og grønt kommer til at fylde mere på de smås menu. Og så er der skønne opskrifter på mad, der helt sikkert hitter hos kræsenpinde i alle længder. 

Indbundet
Udgiver Politikens Forlag
ISBN 9788756793681
Udgivelsesår 2011
Antal sider 160
Udgave 1
Format 246 x 177
Sprog dan
DKK 200

Anmeldelser

  • madforlivet.com

    Anette Harbech Olesen

    Bogen kan læses af hele familien sammen. Intet mindre end genialt tænkt og udført, og uanset graden af madgenerthed, kan hele familien nyde godt af disse råd og praktiske redskaber, der næsten uanset udgangspunktet, vil kunne tilføre nye smagsoplevelser, variationer og kvaliteter på familiens middagsbord.