Hop til indhold

Tilbage til menuen

Biografier

Olof Palme

Aristokraten, som blev socialist

» af Henrik Berggren

Den svenske journalist og historiker Henrik Berggren leverer med denne imponerende biografi hele den fængslende historie om Sveriges karismatiske statsminister fra 1970erne og 80erne Olof Palme.

Vi hører indledningsvis om hans familie, der var en del af det bedre borgerskab i Sverige omkring århundredeskiftet – og vi følger Olof Palme fra fødslen i 1927, hans barndom, ungdom og hans bemærkelsesværdige politiske karriere. Vi hører om hans kamp for at videreudvikle det svenske velfærdssamfund, om hans store internationale arbejde og hans til tider kontroversielle politiske synspunkter.

Da Olof Palme blev myrdet på åben gade i 1986 var det en ufattelig tragedie – der ikke kun rystede Sverige men gav genlyd verden over.           

Indbundet
Udgiver Politikens Forlag
ISBN 9788756797443
Udgivelsesår 2010
Antal sider 641
Udgave 1
Format 153x228
Sprog Dansk
Udgået
DKK 400
E-bog
DKK 125

Anmeldelser

  • Politiken

    Lars Trier Mogensen, 18.09.10
    ******

    Berggren formår eminent at både beskrive, diskutere og vurdere »Nordens Napoleon«.

  • Børsen

    Jonas Hindsholm Bentzen, 10.09.10
    ******

    Et afbalanceret og afklarende værk både om den socialistiske Amerika-elsker Palme og hans sære folk, der villigt lod sig tæmme.

  • Ekstra Bladet

    Hans Engell, 09.09.10
    ******

    Det er en herlig bog - begavet, grundig og velskrevet. En politisk biografi i internationalt format. Det er længe siden, jeg har nydt en politisk biografi så meget.

  • Weekendavisen

    Birte Weiss, 17.09.10

    Kapitel for kapitel får han sat sin hovedperson i relation til store og små begivenheder i samtiden, så det også bliver bred historieskrivning om Sveriges overgang til moderniteten.

  • Kristeligt Dagblad

    Henrik Jensen, 09.09.10

    En interessant, velskrevet og meget detaljeret biografi, skrevet af en beundrer, og den kan læses som en sverigeshistorie.

  • Helsingør Dagblad

    Erik Stubtoft, 30.10.10

    Bør læses af enhver med interesse for politik.